Vůně – druhy

Parfémy můžeme rozdělit podle vůní do několika skupin, které se mezi sebou mohou dále kombinovat a mísit.

Květinové vůně

Květinové vůně budou pravděpodobně reprezentovat největší skupinu parfémů, které znáte. Hlavními složkami jsou květiny – růže, konvalinky, jasmín, fialka a mnohé jiné. Ačkoliv v této kategorii najdeme i některé pánské vůně, tak se jedná především o vůně dámské.

Když parfémy voní pouze anebo převážně po jedné květině, tak se nazývají soliflory.

Častými podskupinami květinových vůní jsou květinově-orientální, květinově-aldehydové a květinově-ovocné vůně.

Orientální (ambrové) vůně

Oproti květinovým vůním jsou orientální těžší, více smyslné a mají teplou kompozici, ve které převládá ambra, vanilka, kadidlo, santalové dřevo a koření. K orientálním vůním se dále řadí i vůně gurmánské s výraznými složkami vanilky, čokolády, kávy i pražených oříšků.

Kromě názvu orientální se můžeme setkat s označením ambrové vůně – název jim dal slavný parfém značky Coty Ambre Antique z roku 1905.

Cypřišové (chyprové) vůně

Základními složkami je větvičník („dubový mech“), bergamot, labdanum i pačuli. Jsou to velmi elegantní, dřevité a sušší vůně, které jsou často kombinovány s vůněmi květinovými anebo zelenými.

Cypřišové vůně jsou opět pojmenovány po parfémech značky Coty a to podle vůně Chypre z roku 1917 (název údajně vznikl z názvu Kypr (francouzsky Chypre), kde byl Francois Coty na dovolené).

Citrusové vůně

Citrusové vůně jsou velmi svěží a šťavnaté, samozřejmě se složkou citrusů – pomeranč, bergamot, citron a limeta. Bez rozdílu jsou používány pro dámsképánské parfémy, často jsou proto označovány za unisex parfémy.

Citrusové parfémy často obsahují také dřevité, kořeněné a květinové tóny, které se hodí do kombinace.

Dřevité vůně

Pro tyto parfémy je charakteristická vůně ze santalového, cedrového či růžového dřeva, dále vetiver a mnohé jiné. Dřevité tóny jsou vhodné jak pro pánské tak i pro dámské vůně a to obzvláště v kombinaci s orientálními, květinovými a citrusovými vůněmi.

Kožené vůně

Tato, na první pohled zvláštní kategorie, zahrnuje parfémy, ve kterých jsou patrné složky imitující vůni kůže. Jsou to nejen pánské vůně (s tóny kadidla, dřev i tabáku), ale i vůně dámské (v kombinaci s květinami anebo chyprovými tóny).

Fougѐre

Fougѐre (fr. kapradí) zahrnuje pánskou skupinu parfémů, pro které je charakteristická levandule a kumarin.

Toto označená sahá až do Francie v 19. století ke vzniku několika různých parfémů souhrnně nazývaných Fougѐre Royale („Královské kapradí“).


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!